Wróć do strony głównej sklepu

Sklep internetowy ATI

Historia i zastosowanie kadzideł

Historyczne znaczenie kadzideł

Indie są często uważane za kolebkę cywilizacji. Również kadzidła mają tradycję sięgającą kilku tysięcy lat. Kadzidła zostały opisane w najstarszych pismach Indii, Wedach (Atharva-vedzie i Rig-vedzie). Tradycyjne zapachy znane w starożytnych Indiach to: jaśmin, róża, drzewo sandałowe, kwiat champa, cedr, musk. Starożytne teksty sanskryckie zawierają wiele pięknych opisów, kiedy to kadzidła były spalane dla tworzenia miłych aromatów w domach i na ulicach. Były używane w świątyniach do ceremonii religijnych i były wykorzystywane w wedyjskiej medycynie Ayurwedzie.

Kadzidła to sposób życia Hindusów, sygnalizują nadejście i koniec dnia. Od czasów starożytnych i współcześnie w Indiach, aromatyczne drewno i żywice, liście ziół i korzenie, przyprawy, płonęły i płoną w świętym ogniu podczas rytuałów religijnych.

Indie są różnorodne, każdy region wykształcił swoją niepowtarzalną kulturę, a co za tym idzie - architekturę, sztukę, kuchnię, sposób ubierania, itd. Dotyczy to również kadzideł. Dzięki swej różnorodności Indie są w stanie zaoferować różne ich odmiany. Gorące, orientalne zapachy południa mocno kontrastują z ziołowymi kadzidłami spod Himalajów.

Dzisiaj w Indiach można korzystać z tych samych naturalnych surowców do produkcji kadzideł, co przed wiekami. Dlatego nie ma potrzeby stosować syntetycznych perfum i chemicznych substancji (syntetycznych rozpuszczalników). Najlepiej, jeśli kadzidła będą wykonane ze 100% naturalnych składników. Wtedy będą miały dobroczynne właściwości dla ludzi i otoczenia.

Nie zapominajmy, że od zarania dziejów, od Indii przez Chiny, Egipt, Grecję, Rzym po Amerykę Południową, w buszu afrykańskim lub gotyckiej katedrze, urzekający zapach kadzideł pomagał człowiekowi osiągnąć szczególny stan skupienia uwagi, który otwierał go na duchowy wymiar. Dzisiaj tajemnicza moc kadzideł przeżywa renesans. Palimy aby przyjemniej spędzić wieczór we dwoje, zrelaksować się po ciężkim dniu lub energetycznie oczyścić dom z negatywnych energii. Możemy także wykorzystać ich moc aby przyciągnąć do swojego serca więcej miłości, zregenerować siły duchowe lub cieszyć się większym dobrobytem materialnym.

Zastosowanie i działanie kadzideł

Relaks, aromatyzacja powietrza

Ich zapach sprzyja stworzeniu miłej atmosfery i wzmaga nastrojowość chwili.


Dom, świątynia

Naturalne i aromatyczne składniki zawierają pomyślne substancje stwarzając pozytywny klimat w domu, świątyni. Możemy ofiarować kadzidło Najwyższemu. Zamieniając zapach w duchową wibrację, która wypełni twoje otoczenie. Wystarczy twoja intencja. Możesz zrobić to tak, jak robią kapłani w Indiach, okrążając zapalonym kadzidłem wizerunek Boga.

Medytacja

Świadomie dobrane składniki działają kojąco i wspomagają zmysły, umożliwiając koncentrację na przedmiocie medytacji.

Aromaterapia

Naturalne i przyjazne zapachy powodują że ludzie robią bardziej aktywni, ożywieni. Następuje redukcja stresu, zmęczenia psychicznego i daje poczucie odprężenia

Sposób użycia

Po zapaleniu zgasić płomień i umieścić żarzącą się pałeczkę na podstawce do kadzideł.

Ograniczenia w używaniu kadzideł

Kadzideł nie powinniśmy palić w miejscach, gdzie występują substancje łatwopalne:
- stacje tankowania paliw,
- magazyny z substancjami łatwopalnymi (farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne).

Przy palących się kadzidłach nie pozostawiać dzieci bez opieki.

Najlepszą zasadą używania kadzideł jest umiar.

Używaj kadzideł renomowanych producentów, najlepiej z naturalnych składników.