Wróć do strony głównej sklepu

Sklep internetowy ATI

Aromaterapia

Pierwsze wzmianki na temat roślin aromatycznych zawierają zarówno indyjskie Vedy, egipskie papirusy, jak i starożytne chińskie recepty. Legendy mówią o królowej Kleopatrze, która leczyła bezsenność płatkami róż wkładanymi na noc do poduszek. W XI wieku Avicenna odkrył destylację i uzyskał olejki eteryczne. To w erze nowożytnej dało impuls do zainteresowania roślinami aromatycznymi i zielarskimi i wykorzystania ich w medycynie, aromaterapii, perfumerii.

Najtrafniejszą definicją aromaterapii będzie określenie jej, jako działania mające na celu uzyskanie pozytywnego wpływu zapachu na organizm człowieka. Przyczyniają się do tego substancje wytwarzane przez rośliny: olejki eteryczne i związki aromatyczne

Aromaterapię, która łączy w sobie medycynę naturalną i zielarstwo z dużym powodzeniem można stosować również w warunkach domowych. Substancje zapachowe uzyskane z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego można używać różnymi sposobami. Jednym z nich jest inhalacja, która daje możliwość oddziaływania poprzez układ oddechowy. Innym są popularne kominki do aromaterapii. Podgrzewamy miseczkę z mieszanką olejku (ok. 5 kropli) i przegotowanej, gorącej wody. Olejek odparowuje i rozprasza się w pomieszczeniu.